Vybraná kategorie:

 

2018/19 3.B AJ Happy Halloween

 Samhain

Keltský nový rok a zřejmě nejvýznamnější keltský svátek vůbec. Samhain připadá na 1. Listopad a v noci před tímto svátkem končí starý rok. Keltové nejenže začínali nový rok zimou, ale v souladu se svou představou o světě také den začínali večerem, tedy západem slunce, a snad i život pro Kelty začínal smrtí, proto pohřeb byl u nich nikoli smutnou a tragickou, ale radostnou událostí. V předvečer svátku Samhain irští Keltové zhasínali všechny ohně. Šlo o zvyk symbolizující smrt starého roku. Další den byly zapáleny ohně nové, vítající mladý nový rok. Avšak v mezičasí, během noci, se otevřely brány mezi zdejším světem a „druhým“ světem. Tato noc měla nesmírný mystický význam. Duchové mohli navštěvovat svět lidí a lidé naopak svět mrtvých a bohů. Pro Kelty byl tento čas děsivý i úžasný zároveň. Pokud někdo pocházející z jednoho světa, uvízl v tom druhém, musel často čekat do dalšího Samhainu, než se mohl vrátit domů. V mnoha zemích přežil svátek Samhain jako Halloween.

Nejdříve jsme si povídali o Halloweenu, nakreslili obrázky čarodějnice, netopýra, ducha a samozřejmě dýně. Pak už jsme se s chutí vrhli na zdobení našich obličejů. Teď už jen koledu trick or treat a může začít Halloween.

žáci 3.B