Vybraná kategorie:

 

2016/17 4.B Výukový program - Včela

 VÝUKOVÝ PROGRAM - VČELA

Pilná, hezká, roztomilá – byly přívlastky, které jsme používali před seznámením se s tímto hmyzem. Základní anatomické znalosti o včele jsme měli, že je včelí matka, trubci a dělnice, to jsme také věděli, ale …

… Víte, že včely po bodnutí umírají, protože mají na žihadle háčky, které se v těle napadeného zachytí? Víte, že včelí matka snáší vajíčka oplodněná – dělnice a neoplodněná – trubce? Že ze včely krmené mateří kašičkou budou matky? Že dělnice mají během života několik úkolů – čistička, krmička, strážkyně, stavitelka, létavka? Že trubci nemají žihadlo? Že matka …, že dělnice …, že …, že …

Zkrátka včela je medonosná, užitečná a v životě celého včelstva je neuvěřitelně zajímavý a propracovaný systém s dělbou práce.

Mgr. Šárka Kuzebauchová