Vybraná kategorie:

 

2016/17 4.B Jak na louce vyrostl svetr

 JAK NA LOUCE VYROSTL SVETR

 

Z názvu výukového programu jsme již tušili, že se hodně dozvíme o zpracování vlny. Nejen dozvíme, ale také vyzkoušíme. Zpočátku nás trocha teorie seznámila se spoustou možností přírodních materiálů určených k výrobě látky. Nejexotičtější byla krabí vlákna, nejzajímavější vlákna bource morušového, jehož kokon jsme zkoumali pod mikroskopem. A pak už honem honem zpracovávat ovčí vlnu. Nejprve se musí čerstvě ostříhaná pořádně proprat a pak učesat na mechanickém válcovitém kartáči. Těžké bylo šlapat na kolovrátku, abychom upředli vlákno, zato zábavné tkaní na stavu nás přímo nadchlo. Výsledek? Strakatá šála.

Domů jsme si ale odváželi vlastnoručně vyrobené kuličky a dredy z plsti. Není to všechno! Při tom všem jsme ještě stihli prohlédnout všechny chlévy s domácími zvířaty – krávami, ovcemi, kozami, prasaty, husami, krocany, slepicemi, králíky. Před padesáti lety by to pro nikoho nebylo tolik zajímavé, jako pro nás dnes.

Mgr. Kuzebauchová Šárka