Vybraná kategorie:

 

2016/2017 Dějepisná olympiáda

 Téma 46. ročníku soutěže: „Marie Terezie – žena, matka, panovnice, aneb Habsburkové 18. stol.“ připomíná 300. výročí narození jedné velkých postav evropské historie, které oslavíme v roce 2017. Soutěžící se museli popasovat s rozličnými úkoly mapujícími období vlády jediné české panovnice i jejích synů, včetně událostí ovlivňující evropskou historii, důležitých osobností vědy a kultury 18. st.

Školního kola, které proběhlo 24. listopadu 2016, se zúčastnilo celkem 12 soutěžících, kteří prokázali slušné znalosti nejen české historie.  Soutěžící se činili a tři z nich se stali úspěšnými řešiteli a vybojovali si právo účasti v okresním kole. První místo obsadil Matěj POKORNÝ (VIII. třída), na druhém místě se umístila Kateřina DIVIŠOVÁ (VII. A), třetí skončila Lucie BITTMANOVÁ (IX. třída).

Okresní kolo se uskutečnilo 16. 1. 2017 v DDM Sokolov a zúčastnilo se jej na 30 zapálených znalců historie a většina ze soutěžících se ukázala jako odborníci na dějiny 18. století a Habsburský rod zvlášť. Se záludnými otázkami se řada z nich popasovala náramně a stali se tak úspěšnými řešiteli, neboť získali alespoň 60% bodů ze 100 možných. Naši zástupci se mezi účastníky neztratili. Káťa vybojovala 6. místo (úspěšná řešitelka), Matěj obsadil 20. místo a Lucka skončila o dvě místa za ním. Oba dva měli jen minimální odstup od hranice 60 bodů.

Všem třem za úspěšnou reprezentaci děkujeme a doufáme, že Matěj s Káťou své projevené znalosti i čerstvě nabité zkušenosti zúročí i v nadcházejících ročnících Dějepisné olympiády.

 

Za ZŠ Dukelská Mgr. Miroslav Pokorný