Vybraná kategorie:

 

2025/16 1.B Naše housenky

 Naše housenky – 1. B

Rodiče našeho spolužáka Štěpána nám přinesli z Motýlího domu v Žírovicích tři housenky nočního motýla martináče čínského. Krmili jsme je dubovým listím a čekali, až se zakuklí. Dvě nám sice zahynuly, ale třetí housenka se zakuklila. Bohužel zima nedovolila martináči ještě vylétnout – spí.

Paní učitelka si zjistila informace o našem motýlu a seznámila nás s nimi, viz.

Housenka po vyklubání měří 5 mm. Je černá s lesklou tmavě oranžovou hlavou. Na článcích těla jsou výrůstky černé barvy, ze kterých vyrůstají bílé štětinky. Od druhého instaru jsou housenky velmi podobné martináči japonskému, jsou svítivě zelené, horní výrůstky žloutnou a boční jsou světle modré. Na boku se objevuje nažloutlý proužek. Tento stav přetrvává až do posledního instaru, kdy veškeré výrůstky mizí a na housence jsou viditelné pouze chomáčky žlutých chloupků a zvýrazní se i žlutý proužek na bocích těla housenky. V tomto instaru může housenka měřit 80 – 90 mm. Při vyklubání se housenky drží na svém listu a může jich být i více pohromadě, ovšem přibližně ve třetím instaru se housenky instinktivně snaží dostat po větvích dále od dalších housenek. Je to vlastně jedna ze strategií přežití, protože v posledních instarech jsou housenky velmi žravé a tímto způsobem si zabezpečují dostatečné množství potravy pro svůj vývoj. V době kuklení si housenka vytváří mezi listy a větvičkami z hedvábí poměrně pevný kokon našedlé barvy a v něm se kuklí. Kukla je 35 – 45 mm dlouhá, válcovitá, ale směrem k oběma koncům se zužuje. Má mahagonově hnědou barvu. Kukla přezimuje a v době líhnutí si motýl rozpouští jeden konec kokonu a vylézá ven.