Vybraná kategorie:

 

2013/14 4.B a 5.A Historie práva útrpného

HISTORIE PRÁVA ÚTRPNÉHO

 

Jak vyslýchat podezřelé a donutit je, aby se přiznali, jsme se dozvěděli v netradičním výukovém programu připraveném p. Miroslavem Vopatem.

Prý nejlehčí používanou formou výslechu bylo svazování. Velké hříšníky už museli mučit a mrzačit palečnicí, španělskou botou, natahováním na skřipec apod., aby je přinutili k přiznání spáchaného hříchu. Hrozné ale byly i tresty. Představa, že sedíte v horku, v mrazu na pranýři a někdo po vás plive, nadává vám, hází po vás přinejlepším shnilé ovoce (v horším případě kameny). Hrůza! A co teprve tresty na popravišti – vypalování cejchu, useknutí ruky, odříznutí jazyka, oběšení, lámání v kole…

Spoustu mučicích nástrojů jsme si mohli prohlédnout a „vyzkoušet“ na vlastní kůži.

Kdybychom žili v době středověku, asi bychom ze samého strachu před vyslýcháním a mučením byli velmi zbožnými lidmi. Ještěže žijeme ve 21. století!!!    

Mgr. Šárka Kuzebauchová, ZŠ Dukelská