Vybraná kategorie:

 

2013/14 4.B Ptáci kolem nás

 PTÁCI KOLEM NÁS

 

Přišlo opravdu teplé jaro a my jsme se vydali pozorovat ptáky do přírody. Vybaveni dalekohledy a atlasy ptáků jsme procházeli různé biotopy v okolí školy. Zprvu nám chyběla trpělivost, abychom se zastavili, ztišili a vnímali jen nepatrné změny v korunách stromů. Zanedlouho jsme ale viděli, co je neklidným očím ukryto.

Zaposloucháte-li se do zpěvu ptáků, za ptačí písní otočíte hlavu, uvidíte drobného ptáčka. Přiložíte k očím dalekohled a rozpoznáváte barvy peříček. My jsme si tu přírodní krásu chvíli užívali, a když ptáček odletěl, honem jsme podle atlasu určili, jaký je to druh.

Měli jsme štěstí vidět sýkoru babku, sýkora modřinka se houpala na větvi a vesele prozpěvovala. Nad hlavami nám přeletěli holubi hřivnáči a chvíli po nich k vysokému smrku doletěl     i strakapoud. Nad loukou kroužila káňata lesní a po stromě šplhal hlavou dolů brhlík.

Dozvěděli jsme se, proč se ptáci kroužkují, co je na kroužcích uvedeno, do jakých sítí ornitologové ptáčky chytají, co dělat s nalezeným mrtvým okroužkovaným ptáčkem a jaké akce se pro ochranu ptactva u nás v republice konají.

Celý projekt nám vlastně dal návod, jak vnímat krásy přírody vysoko ve větvích.

Mgr. Šárka Kuzebauchová, tř. uč. 4.B

ZŠ Dukelská