Vybraná kategorie:

 

2013/14 5.A Tvář Afriky

 „Tvář Afriky“

     Ve čtvrtek 10. října jsme se, doprovázeni kapkami deště a třídou 5. B, vydali do Afriky. :-)

     Teplota vagónu sice nenapovídala tomu, že cestujeme do teplých krajin, vyzbrojeni bundami s kapucemi, teplými mikinami a dobrou náladou jsme však bez problémů dorazili až tam, do země zalité sluncem a horkým pískem. V sokolovském muzeu se totiž konala výstava „Tvář Afriky“ (výstava cestovatelů A. Kaucké a R. Bauera).

     Na výstavě jsme mohli kromě fotografií vidět i nejrůznější  předměty vyrobené ručně jak pro ozdobu, tak pro práci domorodců. Ve vitrýnách byly také ukázky platidel a domorodých nástrojů. V letech 2008 a 2009 podnikli autoři výstavy cestu napříč Afrikou. Projeli 12 zemí afrického kontinentu východním pobřežím. Na cestě strávili 311 dní a nocí, ujeli přes 50 tisíc kilometrů a vytvořili 38 tisíc fotografií. Skoro v každé zemi cestovatelé nalezli nějakou zajímavost. V Zimbabwe procházku se lvy, velmi přátelské domorodce v Súdánu, v Zambii Eureka campsite, kde se zebry, antilopy, žirafy a buvoli promenádují okolo parku, 50 stupňová horka v Súdánu nebo sníh v Lesothu. Druhou cestu podnikli v roce 2010 a dosud poslední v loňském roce. Na cestách využívali služeb průvodců, aby lépe pronikli mezi místní. Výsledkem jim bylo mnoho poutavých fotografií z míst, která příliš nejsou zasažená masovou turistikou.

(Zdroj 11. 10. 2013: http://www.zapad.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=9552&Itemid=73)

     Děti se dozvěděly, co to je a jak vypadá baobab, co je vlastně „občanským průkazem“ Masajů, jaké další kmeny v Africe žijí a čím se vyznačují, proč se nosorožcům odstraňují rohy a proč by si v Africe za deset triliónů dolarů koupily pouze chléb.

     Po přednášce si žáci mohli zakoupit různé suvenýry a nasvačit se. Poté jsme se vypravili zpět do Kraslic. Zasyceni horkými vědomostmi jsme i studený návrat zvládli bez potíží.

 

                                                                                                                                             Tř. uč. Lenka Oulovská