Vybraná kategorie:

 

2011/12 6.A Reportáže

Dřevorubecké práce vesničanů v dřívějších dobách

 
Ráno, když slunce tolik nepálilo, chodili muži do lesa pro dříví. Nejdříve pokáceli strom, pak osekali větve. Než je ženy a děti odnesly v nůších do nejbližší vsi k uskladnění, muži rozřezávali kmen na krátké klády, které se dál řezaly na menší kusy. K tomu se používala dřevěná koza. Nakonec přišla na řadu sekyra. Tou se vše nasekalo na polínka a třísky.
Takový obraz nám poskytly figurky paní Malinjakové vyrobené z kukuřičného šustí. Výstava se nám velice líbila.
 
Vypracovali Vojta Ripl, Tonda Michora, Péťa Miller
 
 
Dušičky
 
            Dne 14.10.2011 jsme navštívili zajímavou výstavu v Městské knihovně v Kraslicích. Paní Malinjaková vyrobila z kukuřičného šustí figurky, které představovaly život venkovanů v dřívějších dobách, zobrazovaly, jaké zvyky se dodržovaly na vesnicích v různých ročních obdobích, které svátky se slavily.
            Nejvíce nás zaujal svátek Dušičky. Žena se modlí nad hrobem svého blízkého a pokládá květiny, věnce a svíčky. Dušičky se slaví od roku 998. Je to svátek k uctění zesnulých a je starý 1013 let. Koná se vždy 1. a2. listopadu. Oproti dnešníů době se dříve za zesnulé lidé modlili. Dříve i dnes se na hroby pokládají svíčky, věnce a květiny. Dnes se moc lidí na hřbitovy už nevydává.