Vybraná kategorie:

 

2008 7.A, 7.B Výlet

 

Německá výstava kosmonautiky Morgenröthe-Rautenkranz
           
V pátek, 23. 05. 2008, navštívili žáci sedmých tříd Základní školy Kraslice, Dukelská 1122, výstavu kosmonautiky v Morgenröthe-Rautenkranz. Počasí nám sice moc nepřálo, ale nezmokli jsme. Cestu jsme absolvovali zčásti vlakem a dále místními autobusovými spoji. Naštěstí jsme vše zvládli a snad jsme se i něčemu přiučili. A to nejen na výstavě, ale také cestou při přepravě hromadnými dopravními prostředky. Ale vraťme se zpět na výstavu.
            Morgenröthe-Rautenkranz je malá obec vzdálená asi 25 kilometrů od našeho města. Žije zde asi 850 obyvatel a je to velmi malebná obec s upravenými plochami. Říkáte si, proč právě zde je stálá expozice kosmonautiky? Odpověď je nasnadě. Zdejší rodák, Sigmund Jähn, byl prvním občanem Německa, který vstoupil do vesmíru. Nejen jemu, ale i dalším návštěvníků vesmíru je věnována zdejší výstava. Mezi těmi v uvozovkách dalšími je také zástupce z České republiky, tehdejší zástupce Československa, Vladimír Remek, který byl vůbec prvním občanem jiného státu než Sovětského svazu, jenž vstoupil do vesmíru. Víte, kdy to bylo?
            Stálá expozice výstavy nabízí návštěvníkům mnoho zajímavých informací o historii dobývání vesmíru, prvních nepilotovaných či pilotovaných pokusech vstoupit na oběžnou dráhu Země, prvních krůčcích pozemšťanů po Měsíci, ale mapuje také současnost kosmických letů. Z uvedených důvodů ji určitě můžeme doporučit všem našim žákům, ale i ostatním návštěvníkům školního webu.
            Více informací naleznete na internetových stránkách Deutsche Raumfahrtausstellung, kde jsou potřebné informace také v češtině. Jukněte na www.deutsche-raumfahrtausstellung.de a nebudete litovat.
 
                                                                                                                Petr Morávek