Vybraná kategorie:

 

2008/09 9.a,b Čočkový poločas rozpadu

9.AB ,,Čočkový poločas rozpadu"

Aby žáci během výuky fyziky dobře pochopili, co znamená poločas přeměny u radionuklidů, nechala jsem si jej vyzkoušet i prakticky.
Rozdala jsem každé dvojici hrst čočky a jejich úkolem bylo zahrát si nejdříve na moderní popelky. Odpočítat 500 ks čočky a z jedné strany si ji označit fixem.Poté jsme čočku vždy rozsypali a z hromádky vybrali čočku, která byla označením nahoru. Takto jsme postupovali vždy se zbylými zrnky čočky do té doby, dokud nám nějaká zbývala. Vše jsme zakreslili do grafu a společnými silami určili, kolik ,,poločasů přeměny" potřebuje čočka, aby se všechna její jádra rozpadla.
                                                                                              Alena Čermáková